Egoblog.cz - Petr Kobelka

Umět jen programovat nestačí - seminář z Ostravy

V září jsem měl možnost navštívit zajímavý seminář na VŠB v Ostravě. V článku je souhrn mých poznámek z celého dění.


Webdesign | Komentáře (0) | Shlédnuto 2345 × | Vloženo: 1. října 2013

Na webu zdrojáku jsem našel odkaz na seminář „Jen programovat nestačí“. Název docela zajímavý a hlavně je to z Olomouce docela blízko. Shlédnul jsem program a hned jsem poslal registraci. Přednášky zněly opravdu zajímavě.

Cesta do Ostravy byla malinko horší. Celou dobru pršelo až silně podlévalo silnici vodou. Takové to trochu kape až po přívalovou tsunami. Jinak cesta celkem v pohodě. Horší bylo najít místo k parkování v areálu. Jeno jsem našel až skoro na jeho konci. Vlastně to nebylo ani parkovací místo ale takový plac, kde jsem auto mohl nechat, protože tam nebyl žádný zákaz a nebránilo průjezdu jiných.

Registrace a Sál

Byl jsem v Ostravě trochu s předstihem, tak jsem se po registraci, která skoro ještě ani nezačala, šel hned občerstvit. Máslové a čokoládové croasaint a kávy kolik vypijete. Bylo to fajn.

Sál byl označen „aula“ - velká místnost tak pro 500 lidí, možná více. Sál se po začátku první přednášky zaplnil asi z 50 %. Což bylo podle mého odhadu méně, lidí, než kolik jsem zahlédl registrací. Ale i tak cca 200-250 lidí je dost.

Martin Malý: Proč si programátoři myslí, že umí navrhnout uživatelské rozhraní a nepotřebují k tomu žádné soft skills

První přednáška začala lehce se zpožděním, což na takových akcích nikoho určitě nepřekvapí. Hlavním tématem přednášky bylo, aby se programátoři vzdělávali nejen v technických disciplínách, ale hlavně také v tzv. Soft skills, které zahrnují mj. Komunikaci, sebe prezentaci a další podobně, jak by to někdo mohl chtít označit „pavědy“.

Faktem je, že pokud chcete jako programátoři navrhovat nějaké rozhraní (ne nemyslím API, ale vizuální pro uživatele), znalost programovacího jazyka Vám bude k ničemu, pokud nedokážete pochopit uživatele své aplikace. K tomu Vám může ze začátku pomoci jedna věc „Používejte své aplikace, programátoři“.

V souhrnu p. Malý neříká, že programátoři nemohou navrhovat rozhraní pro uživatele, ale že je k tomu potřeba znát mnohem více, než jen programovací jazyk.

Poznámka 1: p.Malý velice rád používal slovo „tlamocviky“ :-)

Poznámka 2: úvodem přednášky použil dobrý vtip:

Student inženýrství se ptá: „Jak to funguje?“

Student fyziky se ptá: „Proč to funguje?“

Student humanitních věd se ptá: „A dáte si k tomu i hranolky?“

Poznámka 3: Vyzdvihl bych citát „Jen blbec si je 100 % jistý, že všechno ví.“

Jiří Knesl: Ekonomika ve vývoji webů a webových aplikací

Zajímavá motivační přednáška na téma vývoje aplikací z pohledu přínosu pro programátora. Úvodem zmínil studii „Velbloud má dva hrby“ (použitý překlad), která poukazuje na fakt, že ne každý může být programátorem.

Celá přednáška se nesla v duchu, že je lepší mít jednoho zákazníka, který Vám zaplatí 10 000,- než mít 10 zákazníků, kteří Vám zaplatí 1 000,- s čímž naprosto souhlasím.

Programátor má vyvíjet produkty a ne továrně dělat zakázky. Produkt je jeden, dlouhodobě vyvíjený kus software, kdežto zakázka je jednorázová záležitost s velmi malým dalším potenciálem k růstu.

Poznámka 1: Poukázal na zajímavý fakt: „50 % chyb se odhalí po 5000 hodinách běhu software“ - ze studie IBM.

Poznámka 2: Veškeré problémy řešte rychle a s úsměvem. Není nic horšího, než naštvaný zákazník, který od Vás odejde = špatné reference (i když třeba neprávem) a horší dostupnost další práce pro Vás.

Oběd

Oběd byl dobrý, na výběr byla 4 různá jídla a jako zákusky opět croisanty a káva. Jen škoda, že se na oběd čekalo 10-15 minut. Fronta byla obrovská. Já sám, jsem byl v sále a četl si knihu a na jídlo šel až chvíli před začátkem další přednášky, když se fronta trochu rozplynula.

Štěpán Bechynský: I programátor se musí umět prodat

Opravdu jsem netušil, co se může pod tímto tématem skrývat, čekal jsem něco z marketingu. Ovšem chyba lávky. Celá přednáška se týkala sebe prezentace a prezentace před audiencí. Přednáška byla vedena zajímavým způsobem doplňovaná příhodami z dosavadní kariéry.

Vypíchnu hlavně věci, které popisoval v části, která se věnovala přípravě před prezentací:

  • musíte znát audienci (publikum) pro které přednášíte
  • musíte věřit tomu, co říkáte
  • nikdy nelžete (oni vás nachytají a pak jste v háji)

Poznámka 1: „Důležité je dát o sobě vědět“!

David Grudl: Nette

Původně chtěl přednášet o Nette 3.0 Beta, ale nakonec si to rozmyslel a před přednáškou dodělával slidy k prezentaci „Návrhové vzory“. Už podle názvu bych tipoval Singleton, Factory a další, ale zase chyba lávky.

David Grudl poukazoval hlavně na to, jak programátoři přejímají jiná řešení bez rozmyslu. Někde na webu najdou něco pěkného a řeknou si. Tohle bych mohl použít a skutečně to použijí, ale už se nezamyslí nad uživatelem, jestli mu to práci zjednoduší, nebo ztíží.

Zajímavou myšlenou byla věta „Jakmile máte stránku hotovou, podívejte se na ni a odstraňte všechny zbytečnosti“.

V další části komentoval továrně napsané chybové hlášky, např.

„Název je kratší než 1 znak“

je lepší uživateli napsat

„Nevyplnil jste Název“.

Prvním krokem by ale mělo být toto „Co mohu udělat, aby se chybová hláška nemusela vůbec zobrazit?“

Poznámka 1: „Nabídněte lidem to, co chtějí“

Tomáš Kantůrek: Sideloading aplikace

Předpokládal jsem, že se bude jednat o něco z prostředí tvorby webu, ale ve skutečnosti byla přednáška o software ve windows 8 z pohledu správce IT. To ale není moje oblast zájmu a proto jsem se hned po začátku poroučel zpátky do Olomouce.

Petr Kobelka | Egoblog.cz | Tvorba www stránek - www.petrkobelka.cz

Petr Kobelka
Autor je zkušeným web developerem a programátorem s více než 10 letými zkušenostmi. Pracuje jako programátor pro známou Olomouckou společnost zabývající se tvorbou internetových a intranetových řešení. Spolu se zaměstnáním pracuje na volné noze a zabývá se tvorbou internetových stránek. Ve volném čase rád fotí, jezdí na kole, plave a cestuje.

Komentáře

E-mail je potřeba pouze pro vygenerování Gravataru!

Oups, žádné komentáře? Buďtě první !!!

Blog píše Petr Kobelka

Petr Kobelka - egoblog.cz

Žádám všechny, kteří mají zájem vkládat komentáře, aby se řídili pravidly NETikety. Komentáře, porušující tato pravidla můžou být bez varování smazány.