Egoblog.cz - Petr Kobelka

Tvorba vlastního CMS na Nette

V těchto příspěvcích se zamyslím nad možností tvorby vlastního CMS a co to bude obnášet.


PHP | Komentáře (0) | Shlédnuto 3631 × | Vloženo: 7. dubna 2015

Chci svým zákazníkům nabídnout to nejlepší, protože vím, že to dokáží ocenit. To je taky jeden z důvodů, proč pro zákazníky nikdy netvořím www stránky na open source platformách, jako je Wordpress, Drupal apod. Tyto systémy jsou otevřené a mají volně dostupné zdrojové kódy, což znamená mnohem snažší práci pro napadení takového webu. Zanesení jejich diskuzních fór a komentářů spamy.

Nemám ambice napsat CMS, které budou používat stovky jiných, to určitě ne. Píšu jej prioritně pro sebe a své zákazníky. Chci, aby bylo jednoduché a dobře se používalo. Nebude umět milión věcí, které zákazník stejně nepotřebujem, ale ty, co umět bude, využije na 100 %. Cílem těchto postů je přinést zkušenosti a pohledy na dané problémy, které se při tvorbě vyskytnou a pomůžou jiným v řešení podobných problémů, nebo si třeba jen krátí chvíle čtením tohoto blogu ;-)

Bezpečnost webu především

Svůj CMS, momentálně již třetí(čtvrté?) generace, jsem začal stavět na frameworku Nette. Proč to? Důvod je na snadě, Nette se prioritně snaží o bezpečnost, což znamená, že máme alespoň část zájmů shodných. Další aspekty jsou relativní jednoduchost tvorby webu a to díky sandboxu a composeru. Lidově řečeno si v composeru naklikáte co chcete a základ máte připravený. Navíc v Nette píšu již delší dobu a vyhovuje mi. Naučil a pochopil jsm jeho styl práce.

Pokud píšete kódy slušně, není problém přenášet jednotlivé modely, mappery, kolekce a další mezi různými systémy. To vám hodně usnadní budoucí práci a zákazníkům peněženky ;-)

Něco o vizuální stránce - Bootstrap

A priori počítám s responzivním designem jak pro veřejnou část webu, tak i pro jeho administrační část. Dlouho dobu pracuji s frameworkem Bootstrap a jsem s ním velmi spokojen, pro nevolím jinak ani nyní. Velkou výhodou je velké množství i zdarma dostupných šablon pro administrační rozhraní, takže se nemusíte "pachtit" s vlastním designem, ale použijete již jednou vytvořené. Takové šablony mají většinou hodně věcí skvěle dotažených a já se z nich vždy naučím nové věci, které v responzivním designu nemusí být hned jasné, že mohou být danou cestou vytvořeny.

Vizuální stránku veřejné webu vždy zajišťují individuálně. Nemyslím si, že by zkazních chtěl mít web stejný, jako je 10 dalších.

Administrace CMS

K administraci webu toho zatím moc nenapíšu, hodně věcí ještě rozmýšlím. Prioritní zaměření bude na jenoduchost používání, což chci hodně realizovat pomocí Drag&Drop což není pro mobilní zařízení úplně ideální, ale jdu do toho.

HW a SW nároky

Nároky webu by měly být zhruba následující:

  • PHP 5.4+
  • Databáze: MySQL 5.1+, PostgreSQL, ... - všechny běžně podporované pomocí Nette\Database
  • Framework Nette 2.3
  • Bootstrap 3.3

Zatím nic, co by se vymykalo běžně dostupným hostingům :-)

Podobné články jako "Tvorba vlastního CMS na Nette"

Petr Kobelka | Egoblog.cz | Tvorba www stránek - www.petrkobelka.cz

Petr Kobelka
Autor je zkušeným web developerem a programátorem s více než 10 letými zkušenostmi. Pracuje jako programátor pro známou Olomouckou společnost zabývající se tvorbou internetových a intranetových řešení. Spolu se zaměstnáním pracuje na volné noze a zabývá se tvorbou internetových stránek. Ve volném čase rád fotí, jezdí na kole, plave a cestuje.

Komentáře

E-mail je potřeba pouze pro vygenerování Gravataru!

Oups, žádné komentáře? Buďtě první !!!

Blog píše Petr Kobelka

Petr Kobelka - egoblog.cz

Žádám všechny, kteří mají zájem vkládat komentáře, aby se řídili pravidly NETikety. Komentáře, porušující tato pravidla můžou být bez varování smazány.