Egoblog.cz - Petr Kobelka

Tvorba vlastního CMS na Nette II

V dnešním postu se podíváme na zjednodušenou strukturu CMS, která se mi léty osvědčila a funguje.


PHP | Komentáře (0) | Shlédnuto 2981 × | Vloženo: 19. ledna 2016

Tohle už je druhý článek ze série o tvorbě a řekněme i prezentaci CMS Křeček 4. Ano, opravdu. Už jde o čtvrtou generaci. V minulém díle jsem stručně představoval základní nástroje, které v CMS používám a pár základních idejí, proč tomu tak je. V tomto postu nastíním, jak je aplikace řešena z pohledu struktury.

Základním požadavkem pro mě je co možná největší modularita a jednoduchost práce, protože nikdo nechce trávit hodiny nad tvorbou jedné stránky. Prostě chcete přijít, napsat text, upravit kontakty a jít dále. Hotovo, čistá ruka za 15 minut. A pak si ještě vzpomenete, že by bylo super tam mít u toho článku fotogalerii. Jasně, není problém. Jen nahrajte fotky a vše je hotovo.

Chci mít veřejnou část a administrační sekci oddělenou a proto mám v základu dva moduly. FrontModule a AdminModule.

CMS Křeček v Nette - Model

Modelová část, která obsahuje Domain Object a Data Mappery je v samostatné části a jde o nezávislou strukturu, kterou následně využívají všechny moduly. Plně se tak vyhoví principu DRY.

CMS Křeček v Nette - Front Module

Tento modul vykresluje veřejnou část stránek. Když si zadáte požadovanou adresu, vše co uvidíte bude z dílny tohoto modulu. Tedy slouží k prezentaci vytvřených textů, fotek a dalšího běžným návštěvníkům. Veřejná část je pro každý web individuální, každý chce mt svůj vlastní hezký a unikátní design.

Front module se skládá z několika submodulů, které generují specifické stránky, jako jsou např. formuláře, kalendář akcí apodobně. Mým aktuálním cílem je co moná nejlépe zkombinovat tohle do nějaké jedné komponenty tak, abych zachoval pro libovolnou stránku co možná nejkratší URL adresu. Tedy abych nehledal něco jako web.cz/formular/akce-na-darky/27-01-15/ ale aby tam bylo formular-na-darky-2015/ a hlavně, aby takovou stránku mohl rychle a jednoduše vytvořit uživatel (zákazník) sám, bez nutnsti mé asistence :-)

CMS Křeček v Nette - Admin Module

Jde o jiný, formálnější, pohled na data, která jsou uložena v CMS Křeček 4 Nette. Prioritně slouží k jejich administraci - tedy správě a úpravám. Od toho se také odvíjí vizuální stránka modulu, která je zjednodušená a napříč všemi weby, které jsem v poslední době dělal, stejná. Administrace nemusí vypadat, jako web. Je plně vyhovující, když vypadá hezky, ale hlavně funguje.

Administrační modul je rozdělen do několika submodulů, které mají na starosti své vlastní oblasti zájmu. Jeden modul spravuje redakční systém, druhý pak třeba uživatelské přístupy k administraci. Je to osvědčený princip Divide-et-impera, tedy rozděl a panuj. Snažím se co možná nejvíce separovat submoduly tak, aby mohly pracovat nezávisle. Samozřejmě existuje několik spolešných věcí (připojení do databáze, identita přihlášeného uživatele) ale to je běžné všude.

CMS Křeček v Nette - Nějaké další?

Ano, i další jsou k dispozici, nebo je používám. Obvykle se jedná o modul pro zpracování dávkových úloh - na Linuxu např. Cron. Je to nástroj, který zajištuje periodické spoučtšní požadovanch úloh - např. kontrolu nejakých dat a na jejich základě odeslání reportů do e-mailu.

To by bylo ve stručnosti vše. Není třeba toho více popisovat, abych nerozradil příliš mnoho. V budoucnu ale chystá více odborné posty k vybraným částem CMS. Např. ukázu řešení oprávnění v administraci, ale to až někdy příště.

Podobné články jako "Tvorba vlastního CMS na Nette II"

Petr Kobelka | Egoblog.cz | Tvorba www stránek - www.petrkobelka.cz

Petr Kobelka
Autor je zkušeným web developerem a programátorem s více než 10 letými zkušenostmi. Pracuje jako programátor pro známou Olomouckou společnost zabývající se tvorbou internetových a intranetových řešení. Spolu se zaměstnáním pracuje na volné noze a zabývá se tvorbou internetových stránek. Ve volném čase rád fotí, jezdí na kole, plave a cestuje.

Komentáře

E-mail je potřeba pouze pro vygenerování Gravataru!

Oups, žádné komentáře? Buďtě první !!!

Blog píše Petr Kobelka

Petr Kobelka - egoblog.cz

Žádám všechny, kteří mají zájem vkládat komentáře, aby se řídili pravidly NETikety. Komentáře, porušující tato pravidla můžou být bez varování smazány.