Egoblog.cz - Petr Kobelka

Testování pro programátory

Jak si zjednodušit testování, nebo vůbec začít testovat zábavnou formou? Čtěte a přijdete na to ;-)


PHP | Komentáře (0) | Shlédnuto 5238 × | Vloženo: 5. května 2016

Testování je pro programátora tou nejméně zábavnou formou práce, která je třeba. Programátor je tvor kreativní a potřebuje něco vytvářet, to jej žene dále. Jenže, aby mohl vytvářet, musí vědět, že to, co během noci a šesti šálků kávy, případně tří plechovek redbulu napsal, funguje. Tohle není ultimátní popis, dokonce ani nepíšu, že musíte testování dělat takto, přesto věřím, že vám následujících pár řádků může pomoci a začít s testováním, které vás bude bavit. Pro ty, kteří znáte plugin Selenium IDE  můžete klidně tento článek přestat číst ;-)

Jak už jsem nastřelil v poslední větě, půjde o plugin Selenium IDE. Osobně mám nejradši prohlížeč Firefox a proto vše, co tu bude popsáno, mám vyzkoušeno v něm. Všichni ostatní mají smůlu a nebo si musí najít adekvátní nástroj pro svůj vysněný webový prohlížeč.

Testování v PHP pomocí Selenium IDE

Jak vlastně začít? Je to celkem dost jednoduché. Na stránce Add-on pro firefox si vyhledejte Selenium IDE a instalujte jej do prohlížeče. To je vše. Po restartu prohlížeče můžete použít klávesovou zkratku Ctrl+Shift+s, která vám otevře nový panel vlevo.

Pro ukázku jsem vložil postup pro automatické vyplnění polí ve formuláři na mém blogu. Níže je vidět, co se provedlo po spuštění naklikaného postupu.

Jak Selenium IDE funguje - jak jej použít?

Celý proces funguje dost jednoduše, při otevření je již automaticky zapnuto nahrávání, které trackuje vaše aktivity ve stránce. Celý postup si můžete uložit do HTML a následně jej exporovat do několika různých formátů.

Velmi výhodné pro mě je ukládání postupu do HTML souboru, protože jej pak mohu velmi jednoduše editovat v nějakém testovém editoru. Plugin umí opravdu velkou spustu akcí, které tu rozepisovat nebudu, vše najdete v dokumentaci. Když by vám nestačili snad stovky možných aktivit, máte možnost si jednoduše dopsat vlastní :-) Stačí si v nastavení pluginu připojit vlastní JavaScript soubor s definicemi vlastních funkcí. Jak na to najdete na internetu skoro všude. Níže pak přikládám ukázku vlastní funkce, která mi generuje unikátní e-mailové adresy.

Selenium.prototype.doGenerateNewEmail = function(locator) 
{	
	var now = new Date();
	var email = 'nospam+';
	email += now.getFullYear().toString()+now.getMonth().toString()+now.getDate().toString()+now.getHours().toString()+now.getMinutes().toString()+now.getSeconds().toString();
	email += '@gmail.com';
	this.doType(locator, email);
};

E-mailová adresa je v příkladu samozřejmě vymyšlená, ale použití GMailu je reálné, protože umí tu vběc, že za své jméno v e-mailu můžete přidat + a nějaký řetězec a gmail tuto zprávu přesměruje do vaší schránky. To se hodí, pokud musíte pracovat s unikátními e-mailovými adresami a testvat příchozí e-mailové zprávy.

K čemu umím plugin použít

Vzhledem k tomu, že jsem developer a ne tester, moje dovednosti s tímto pluginem jsou zatím omezené. Nejlépe mi zatím vyhovuje, když testuji proces ukládání/vyplnění nějakého formuláře, kdy si "předklikám", nebo pak ručně doplním, hodnoty ve formuláři. Výsledný proces pak při testování spustím a nechám formulář uložit. U větších formulářů to šetří opravdu mnoho času. Když si vezmu, že mám formulář např. o 15 polích a jeho vyplnění mi trvá třeba 2 minuty, tak s tímto pluginem je vyplněn za 2 vteřiny.

Aby jste mě špatně nepochopili, Selenium IDE plugin je velmi mocný nástroj, který vám umožní komplexní testování celého rozhranáí vaší aplikace! Stačí si napsat (naklikat) jednotlivé procesy a spojit je do jednoho velkého Test plánu.

Abych vám tento výborný nástroj ještě více přiblížil, dohledal jsem video ro začátečníky s tímto pluginem. Video je v angličtině.

 

Něco na závěr

Osobně jej doporučuji všem, keří si chtějí zjednodušit testování velkých formulářů, nebo začít komplexněji testovat UI rozhraní webů a aplikací. Myslím si, že tento plugin dokáže hravým způsobem ukázat programátorovi, jak začít testovat UI rozhraní jeho aplikací a webů.

 

Podobné články jako "Testování pro programátory"

Petr Kobelka | Egoblog.cz | Tvorba www stránek - www.petrkobelka.cz

Petr Kobelka
Autor je zkušeným web developerem a programátorem s více než 10 letými zkušenostmi. Pracuje jako programátor pro známou Olomouckou společnost zabývající se tvorbou internetových a intranetových řešení. Spolu se zaměstnáním pracuje na volné noze a zabývá se tvorbou internetových stránek. Ve volném čase rád fotí, jezdí na kole, plave a cestuje.

Komentáře

E-mail je potřeba pouze pro vygenerování Gravataru!

Oups, žádné komentáře? Buďtě první !!!

Blog píše Petr Kobelka

Petr Kobelka - egoblog.cz

Žádám všechny, kteří mají zájem vkládat komentáře, aby se řídili pravidly NETikety. Komentáře, porušující tato pravidla můžou být bez varování smazány.