Egoblog.cz - Petr Kobelka

Složitost hesla

Co myslíte, které heslo je složitější? "1234" nebo "test"?


PHP | Komentáře (0) | Shlédnuto 10972 × | Vloženo: 11. září 2012

Pohled první

Na první pohled by se mohlo zdát, že obě hesla jsou stejně složitá. Jejich délka je stejná. Navíc jde o velmi jednoduchá hesla, která si běžně vymýšlí drtivá většina uživatelů.

Jiný náhled na věc

Uvažujme o heslech samotných.  Pracujeme li s generátorem, který hesla generuje, je otázka složitosti volba výchozí množiny. Uvažujme pouze generátor, který pracuje s množinou znaků. Obecně pro hesla platí, že jde o variace bez opakováním a tedy jejich složitost je stanovena jako xn kde x je počet znaků množiny a n je počet znaků v řetězci "hesle".

A jaký je výsledek?

Jesliže zvolíme jako množinu pro generování hesel čísla i písmena (pro zjednodušení počítejmě se 40 znaky), pak složitost je 404 což dává 2.560.000 možných variací. Pokud bychom počítali pouze s čísli pak je to 104 což je 10.000 variací a pokud bychom počítali pouze s písmeny, pak je to 304 což je 810.000 variací. Dle posledního uvedeného je tedy heslo "1234" asi 81x jednodušší než heslo "Test".

Máte na to svůj názor? Nebo jiný úhel pohledu? Dejte mit o tom vědět, přidejte svůj komentář ...

Petr Kobelka | Egoblog.cz | Tvorba www stránek - www.petrkobelka.cz

Petr Kobelka
Autor je zkušeným web developerem a programátorem s více než 10 letými zkušenostmi. Pracuje jako programátor pro známou Olomouckou společnost zabývající se tvorbou internetových a intranetových řešení. Spolu se zaměstnáním pracuje na volné noze a zabývá se tvorbou internetových stránek. Ve volném čase rád fotí, jezdí na kole, plave a cestuje.

Komentáře

E-mail je potřeba pouze pro vygenerování Gravataru!

Oups, žádné komentáře? Buďtě první !!!

Blog píše Petr Kobelka

Petr Kobelka - egoblog.cz

Žádám všechny, kteří mají zájem vkládat komentáře, aby se řídili pravidly NETikety. Komentáře, porušující tato pravidla můžou být bez varování smazány.