Egoblog.cz - Petr Kobelka

PHP Editory - cesta ZENu

Moje cesta v PHP započala někdy v roce 2000. Krátce Vám zde představím několik editorů, které jsem za těch 13 let potkal.


Webdesign | Komentáře (0) | Shlédnuto 3028 × | Vloženo: 17. listopadu 2013

Začátek - střední škola - notepad

Vše začalo tvorbou internetových stránek v poznámkovém bloku. Kdo z Vás si toto ještě pamatuje?

Kapitola první - pokročilé PHP - 1st page Editor

Vše se psalo jaksi z hlavy a bez dnešních super udělátek, jako je IDE, framevork apod. Vše bylo jednoduché a za aplikace jako kniha návštěv, nebo dokonce diskuzní fórum Vás všichni chválili a gratulovali Vám. Je to pěkná nostalgická chvilka, ale do součastnosti už tvorba v tomto nástroji nepatří.

Postupně jsem se dorpacoval k tomu, že cokoliv nad pár stránek už nejde v notepadu dělat. A tak jsem oběvil 1st page editor.Byl jednoduchý, rychlý. Nativně pro windowsy a měl zvýrazˇvobání syntaxe pro PHP, HTML, CSS. Byl to guru své doby.

V tomto nástroji jsem udělal hodně práce a bylo to fajn, ale člověku to pak časem přestane stačit.

Rychlá etapa PHPEd, Notepad++ a další

V krátkém období jsem používal různé editory, skákal jsem od jednoho k druhému jako by bez dechu ve snaze najít něco dalšího, lepšího.

PSPad - PHP rychle, kvalitně a levně

Tato etapa začala někdy v roce 2002, nejsem si tím úplně jistý. Tento nástroj byl skvělý a postupm času (až do dnešních dní) se hodně a moc zlepšoval. Pro mě bylo rozhodující několik věcí:

  • umí UTF-8
  • umí makra
  • umí vlastní kláv. zkratky dle šablon (např. do PHP jsem si zadefinoval několik zkratek pro generování komentářů k funkcím a třídám). Hodně mi to urychlilo práci
  • je super rychlý

Tento editor mi vydržel hodně dlouho a vlastně v něm pořád něšco dělám. Když mám nějaký text, který potřebuji systematicky vyeditovat - nějakou sekvenci textu nahraď za jinou - nic jiného nepoužívám.

Jenže pak jsem začal používat frameworky, objektové návrhy architektury pro weby a tady už je pspad slabší. Možná jsem jen na to nepřišel, ale PSPad mi neuměl poradit metody, kteé daný objekt má. A to byla cesta, kdy jsem se rozhodl pro IDE.

Netbeans IDE - PHP v rouše vlčím

Bylo to z počátku trochu bolestné, ale zvykl jsem si. Obětoval jsem rychlost PSPadu na úkor pohodlnosti práce v netbeansech. Netbeans IDE je robustní kompletní řešení pro vývoj webu a tvorbu webových stránek v jazyce PHP. Nenechte se zmýlit umí toho mnohem více!

Bohužel je tento nástroj postavený na JAVA a tedy pro mě na windowsech šíleně náročný a občas dost pomalý. Vzhledem k tomu, že jsem momentálně limitován na FREE nástroje, tak nic lepšího není.

Máte podobné zkušenosti? Používáte něco jiného? Podělte se o to v komentářích.

Podobné články jako "PHP Editory - cesta ZENu"

Petr Kobelka | Egoblog.cz | Tvorba www stránek - www.petrkobelka.cz

Petr Kobelka
Autor je zkušeným web developerem a programátorem s více než 10 letými zkušenostmi. Pracuje jako programátor pro známou Olomouckou společnost zabývající se tvorbou internetových a intranetových řešení. Spolu se zaměstnáním pracuje na volné noze a zabývá se tvorbou internetových stránek. Ve volném čase rád fotí, jezdí na kole, plave a cestuje.

Komentáře

E-mail je potřeba pouze pro vygenerování Gravataru!

Oups, žádné komentáře? Buďtě první !!!

Blog píše Petr Kobelka

Petr Kobelka - egoblog.cz

Žádám všechny, kteří mají zájem vkládat komentáře, aby se řídili pravidly NETikety. Komentáře, porušující tato pravidla můžou být bez varování smazány.