Egoblog.cz - Petr Kobelka

Opravdu vývojáří jen spěchají?

Dnes jsem na jednom z oblíbených serverů četl zajímavý článek. Nedá mi to a musím se podělit o svůj komentář.


PHP | Komentáře (0) | Shlédnuto 1820 × | Vloženo: 5. srpna 2015

Na root.cz jsem dnes našel zajímavý článek "Vývojáři, nač ten spěch?". Jde o zamyšlení se na původním anglickým originálem, který vyšel na blog.salsitasoft.com.

Zejména mě zaujala v poslední pasáži věta "Existuje totiž všeobecný názor, že práce vývojáře je o „psaní kódu“ a ostatní věci jen snižují produktivitu". Je to opravdu tak? Opravdu netestujeme, jen se honíme za termíny, nepíšeme dokumentaci, nerefaktorujeme?

Občas tomu tak bohužel bývá. Vývoj software není jednoduchou záležitostí a není pro každého. Pokud do toho ale alespon trochu více vidíte, je to velká zábava, při které se naučíte hodně nových věcí.

Nejdůležitější body, které bych z článku vythánul jsou:

  • testování
  • refactoring
  • code review
  • dokumentace

Testování software

Tohle je asi celkem bez diskuze jedna z nejvíce opomíjených částí vývoje software. Neříkám že všude, ani vždy, ale přijde mi to tak. Naco psát testy, vždyť to zabere jednou tolik času a platím to já! Jenže to není tak jednoduché a je třeba se na to podívat v širším kontextu. Když napíšu test, mám danou oblast pokrytou a v případě změn mohu hned vidět, jestli jsem někde něco nerozbil jiného. Předcházím problémům, které by mohly vzniknout a tedy i případné rozhořčení volajícího zákazníka - "jakto že to nefunguje"?

Ano, testy jsou čas navíc, ale v budoucnu usnadní hodně problémů s opravou podivných chyb, kdy upravíte jednu část aplikace a jiná se rozbije. Tedy ve výsledku budou náklady na opravy nižší a mohou být i dost výrazně nižší, než kolik času jste strávili při jejich tvorbě.

Refactoring

I když to někteří tvrdí, neplatí, že vždy po dopsání kódu by jste jej měli hned refactoprovat. Když děláte věci pořádně a máte na to rozumný čas (ne, opravdu se nesmíte flákat) pak dokážete napsat slušný kód. Na druhou stranu na projektu nemusíte pracovat jen vy, ale třeba i někdo další a ten nemusí být tak zkušený, nebo na to třeba hází bobek, chce si udělat svých 8 hodin a jít domů. To je pak lahůdka to přepisovat ;-)

Někdy refactoring znamená jen optimalizaci několika málo metod, někdy celý kód zahodíne a radší jej napíšete znovu, protože to je mnohem rychlejší a levnější, než to celé opravovat.

Code review

Tenhle proces ve skutečně systémové podobě jsem viděl pouze u větších firem. Proč to? Malé firtmy na to nemají čas? O co jde? Když napíšete kód něcháte jej prohlédnout jiným vývojářem, který v něm může najít chyby, které jste vy neviděli. Moc užitečná věc, ale zase to bere nějaký čas. Většiinou code review dělá zkušený programátor, pro začátečníky se nehodí.

Dokumentace

Autor v článku dobře píše, že psát celou dokuemtnaci hned na začátku a tedy mít celý systém hotový na papíře je blbost. takhle to v praxi nefunguje. Hodně změn přichází od zákazníka, který si různé věci rozmyslí, hodně úprav také uděláte sami, protože původně zamýšelené řešení nevyhovuje. Je ale třeba si takové změny a ideálně změněné procesy zaznamenat. Nebudete na tom dělat pouze vy a ten kdo příjde k projektu po vás by měl mít k dispozici nějaký popis co systém dělá.

Tím se i řeší zastupitelnost, která je dost problémovou oblastí, když část systému nosíte pouze v hlavě a nevidí do něj nikdo jiný. Těžko se pak hledají a odhalují chyby.

Podobné články jako "Opravdu vývojáří jen spěchají?"

Petr Kobelka | Egoblog.cz | Tvorba www stránek - www.petrkobelka.cz

Petr Kobelka
Autor je zkušeným web developerem a programátorem s více než 10 letými zkušenostmi. Pracuje jako programátor pro známou Olomouckou společnost zabývající se tvorbou internetových a intranetových řešení. Spolu se zaměstnáním pracuje na volné noze a zabývá se tvorbou internetových stránek. Ve volném čase rád fotí, jezdí na kole, plave a cestuje.

Komentáře

E-mail je potřeba pouze pro vygenerování Gravataru!

Oups, žádné komentáře? Buďtě první !!!

Blog píše Petr Kobelka

Petr Kobelka - egoblog.cz

Žádám všechny, kteří mají zájem vkládat komentáře, aby se řídili pravidly NETikety. Komentáře, porušující tato pravidla můžou být bez varování smazány.