Egoblog.cz - Petr Kobelka

Návrhové vzory v PHP / Nette

Návrhové vzory jsou ustáleným a mnohokrát ověřeným řešením nějakého problému. Dnes se s několika nejběžnějšími seznámíme. Stručně, ale s odkazy na zdroje.


PHP | Komentáře (0) | Shlédnuto 3457 × | Vloženo: 27. ledna 2016

Návrhové vzory, jak jsem již předeslal v perexu, jsou vlastně nějakým obecným popisem řešení dané situace, nebo problému. Nejde, de facto, o nějakou připojitelnou knihovnu, ale o myšlenku, kterou by jste měli pochopit a dokázat ji začlenit do řešení konkrétní situace. Tím že použijete běžná řešení, usnadníte práci s programem nejen sobě, ale i dalším, kteří přijdou po vás.

Návrhové vzory se dělí do tří základních skupin: Creational patterns, Structural patterns a Behavioral patterns. Dělení tu ale rozebírat nebudeme, můžete se o něm dočíst například zde.

Factory pattern (továrnička)

Jde o návrhov vzor ze skupiny Creational patterns. Definuje prostředí pro vytváření jednoho či více na sobě závislých objektů z dané skupiny. Jde o jeden z nejčastěji používaných návrhových vzorů, se kterými jsem se setkal.

Zdroj: Wikipedia [https://en.wikipedia.org/wiki/Factory_%28object-oriented_programming%29]

Strategy pattern (strategie)

Tento vzor je z rodiny Bevioral pattern a slouží k výběru konkrétního algoritmu na základě vstupní hodnoty. Více informací najdete např. zde včetně ukázky kódu v PHP. Příklad situace pro použití tohoto patternu může být následující. Máte vykreslit diagram a můžete zvolit sloupcový, nebo spojnicový. Vytvoříte strategy pattern class, která na základě vaší volby (vstupní hodnoty) použije správnou třídu pro vykreslení konkréního grafu. De facto vás odstíní od volby dané třídy, to provádí strategy.

Zdroj: Wikipedia [https://en.wikipedia.org/wiki/Strategy_pattern]

Singleton (jedináček)

Návrhový vzor ze skupiny Ceational pattern. Jeho hlavním cílem je implementovat objekt, který bude nejvýše jeden. Hodí se např. pro uložení konfigurace v rámci aplikace, protože z jeho podstaty máte zajištěno, že se nebudou vytvářeno více jeho kopií, ale bude vždy a právě nejvýše jeden. Příklad implementace najdete zde.

Mnohem více informací o Design patterns najdete např, na této stránce: https://sourcemaking.com/ kde je i mnoho ukázk a vysvětlení pro implementaci v PHP.

 

 

Podobné články jako "Návrhové vzory v PHP / Nette"

Petr Kobelka | Egoblog.cz | Tvorba www stránek - www.petrkobelka.cz

Petr Kobelka
Autor je zkušeným web developerem a programátorem s více než 10 letými zkušenostmi. Pracuje jako programátor pro známou Olomouckou společnost zabývající se tvorbou internetových a intranetových řešení. Spolu se zaměstnáním pracuje na volné noze a zabývá se tvorbou internetových stránek. Ve volném čase rád fotí, jezdí na kole, plave a cestuje.

Komentáře

E-mail je potřeba pouze pro vygenerování Gravataru!

Oups, žádné komentáře? Buďtě první !!!

Blog píše Petr Kobelka

Petr Kobelka - egoblog.cz

Žádám všechny, kteří mají zájem vkládat komentáře, aby se řídili pravidly NETikety. Komentáře, porušující tato pravidla můžou být bez varování smazány.