Egoblog.cz - Petr Kobelka

Minifikace JS - cesta k lepšímu webu

O minifikaci css jsme si něco napsali posledně. Dnes se podíváme, jaké máme možnosti při minifikaci Javascriptu.


Webdesign | Komentáře (0) | Shlédnuto 2633 × | Vloženo: 13. srpna 2013

Minifikace javascriptu, alespoň v mém podání, probíhá obdobně, jako u minifikace CSS souborů. Úvodní myšlenka je shodná, máte hromadu JS souborů a to znamená hodně dotazů na server. Toto je situace, tkerá Vám nevyhovuje a vy ji chcete vylepšit.

Dostupná řešení

Možné řešení nabízí např. Google minify, jenže pro mě je to příliš robustní - skripty sežerou přes 500 KB na disku a to není málo v porovnání s další variantou. Řešení, které jsem našel já má velikost do 15 KB a úspěšnost jen o málo menší (cca. 95 % oproti google minify).

Jak jsem psal posledně, rád vše dělám tak, že se to děje automaticky a já nemusím moc hnout prstem a pro implementaci je následující řešení jednodušší.

Kouzelná PHP knihovna JSMin

To kouzlo spočívá v knihovně JSMin (najdete ji na https://github.com/rgrove/jsmin-php/). Jednoduše si ji podle potřeby zavoláte, předáte jí JS kód a ona vám jej vrátí minifikovaný. Princip použítí spočívá v tom, že mám seznam JS souborů, které slinkuji a minifikuji dohromady.

Řešení minifikace, které mi funguje

Rád používám JQuery a kařdý plugin znamená jeden, ale i více souborů navíc. Tyto všechny soubory včetně mých vlastních JS si označím do skupiny pro slinkování.

Samotnou Jquery knihovnu natahuji vždy v hlavičce a nelinkuji ji do minifikace. Tak totiž můžu jquery použí už při generování stránky - omezení aktivace dynamických prvků až v momentě, kdy je stránka celá načtena.

foreach ($js_files as $file)
{
  $content = file_get_contents($file);
  fwrite($fp, JSMin::minify($content)."\n");
}

Slinkovaný a minifikovaný soubor javasciptů naproti tomu připojuji až před koncovým párem tagu body, abych zbytečně nezatěžoval počáteční načítání stránky.

Tak to je celé kouzlo. Máte k němu dotazy, nebo komentáře? Podělte se o ně ...

Podobné články jako "Minifikace JS - cesta k lepšímu webu"

Petr Kobelka | Egoblog.cz | Tvorba www stránek - www.petrkobelka.cz

Petr Kobelka
Autor je zkušeným web developerem a programátorem s více než 10 letými zkušenostmi. Pracuje jako programátor pro známou Olomouckou společnost zabývající se tvorbou internetových a intranetových řešení. Spolu se zaměstnáním pracuje na volné noze a zabývá se tvorbou internetových stránek. Ve volném čase rád fotí, jezdí na kole, plave a cestuje.

Komentáře

E-mail je potřeba pouze pro vygenerování Gravataru!

Oups, žádné komentáře? Buďtě první !!!

Blog píše Petr Kobelka

Petr Kobelka - egoblog.cz

Žádám všechny, kteří mají zájem vkládat komentáře, aby se řídili pravidly NETikety. Komentáře, porušující tato pravidla můžou být bez varování smazány.