Egoblog.cz - Petr Kobelka

Best practicies v PHP

Doporučené praktiky v PHP jsou souhrnem návodů a tipů, jak zefektivnit vývoj v jazyce PHP. Vždy platí pravidlo, že důvěřuj, ale prověřuj - jste na internetu!!


PHP | Komentáře (0) | Shlédnuto 3003 × | Vloženo: 12. prosince 2012

Obecné pojetí "Best Practicies v PHP"

Nelze na internetu najít zaručený návod, jak se a co dělat. jediné, co můžete je projít si zdroje na internetu a vybrat si z nich to, co Vám půjde, co si vyzkoušíte a co si potvrdíte, že bude fungovat. na internetu obzvláště platí "Důvěřuj, ale prověřuj"!!!

Autoloading PHP tříd

Bez diskuzí se jedná o jednu z nejužitečnějších praktik. Místo, aby jste vypisovaly strány s kódem

require 'class.db.php';
require 'class.cms.php';
require 'class.omg.php';

využijete možnosti, kterou Vám PHP nabízí již dlouhou dobu - definice vlastní funkce pro automaticé nahrátí třídy. Tato funkce může vypadat anpř. následovně:

/*
 * autoload
 */
function __autoload($class)
{
  include_once 'class/'.$class.'.php';
}

Jedinou podmínkou je mít tuto funkci připojenu hned na začátku každého skriptu (chytřejší na začátku skriptu připojují nějaký soubor s nastavením, kde bude tato funkce uložena).

Psaní apotrofů místo uvozovek

Tohle je moje osobní záležitost. Radši píšu apostrofy místo uvozovek a když mám nějakou proměnou, připojím ji přes konkatenaci řetězců. Proč to tak dělám je na snadě. Pokud zapíšete obsah do uvozovek, pak automaticky dochází k jeho interpretaci! Apostrofy se pouze vypíší. Tedy je ušetřen čas, který by musel interpreter věnotav každému řetězci, který je uveden mezi uvozovkami.

Caching v PHP

Pro ušetření strojového času je doporučováno cachovat data. Princip je jednoduchý, proč bych měl 2x za sebou načítat stejný obsah z databáze? Když jsem si jej načel poprvé, tak podruhé bych jej již měl mít k dispozici a rovnou použít. Problematika cachování je složitější a určitě se vyplatí jít více do hloubky.

Vypnuté register_globals

Opravdu se ještě najde server, který je má zapnuté? Pokud ano, tak od tama hned pryč!! Hlavním problémem, když pracujete v tomto režimu je, že se Vám můžopu dost jednoduše míchat různé hodnoty z globálních polí _POST, _GET, _SESSION. Ale teď vážně, registre_globals jedině OFF - stejně už v budoucnu z PHP zmizí úplně :-)

Nepoužívejte TABy, používejte mezery

Jde o lepší přehlednost kódu a tudíž o krok směrek k Vám, programátorům. Tabulátory můžou být v různých editorech různě široké, u mezer to nehrozí (pokud bývá nějaký rozdíl, pak minimální). Mě se osvědčilo odsazování o 2 mezery, kód není ještě tolik rozházený a přesto je dobře vidět ŕoveň různých částí kódu.

Další zdroje na internetu:

  • http://phpbestpractices.org/
  • http://www.odi.ch/prog/design/php/guide.php
  • http://net.tutsplus.com/tutorials/php/30-php-best-practices-for-beginners/
  • http://www.ansoncheunghk.info/article/top-10-php-best-practices
  • http://www.phpvs.net/2008/06/04/ten-php-best-practices-tips-that-will-get-you-a-job/
Petr Kobelka | Egoblog.cz | Tvorba www stránek - www.petrkobelka.cz

Petr Kobelka
Autor je zkušeným web developerem a programátorem s více než 10 letými zkušenostmi. Pracuje jako programátor pro známou Olomouckou společnost zabývající se tvorbou internetových a intranetových řešení. Spolu se zaměstnáním pracuje na volné noze a zabývá se tvorbou internetových stránek. Ve volném čase rád fotí, jezdí na kole, plave a cestuje.

Komentáře

E-mail je potřeba pouze pro vygenerování Gravataru!

Oups, žádné komentáře? Buďtě první !!!

Blog píše Petr Kobelka

Petr Kobelka - egoblog.cz

Žádám všechny, kteří mají zájem vkládat komentáře, aby se řídili pravidly NETikety. Komentáře, porušující tato pravidla můžou být bez varování smazány.